SERGEJ PROKOFJEV / ABO A5

sedlacek_M
Kategorie:
Abonentní cyklus A
Datum:
2022-02-03 19:30 - 22:00
Místo konání:
Grandhotel Ambassador

REZERVACE VSTUPENEK

Sergej Prokofjev

Symfonie č. 1 D dur op. 25 ,,Klasická“

Koncert pro housle a orchestr č. 1 D dur op.19 

Suita z baletu Romeo a Julie

 

 

Jakub Sedláček, koncertní mistr KSO – housle

Jiří Štrunc – dirigent

 

Sergej Sergejevič Prokofjev byl skladatel, pianista a dirigent, jenž je považován za jednoho z nejvýznamnějších skladatelů 20. století. Mezi jeho nejznámější práce patří „Tanec rytířů“ z baletu Romeo a Julie (balet je známý též jako „Montekové a Kapuleti“), „Marš“ z opery Láska ke třem pomerančům a scénická hudba Péťa a vlk. Mimo jiné také složil pět klavírních koncertů, devět klavírních sonát a sedm symfonií. Narodil se na dnešní Ukrajině, studoval v Petrohradu a následně emigroval na západ (USA, Francie).
Jakub Sedláček patří k předním houslistům své generace, je vyhledávaným komorním hráčem a sólistou. Studoval Pražskou konzervatoř, konzervatoř v Plzni a na mistrovských kurzech v USA. Účastnil se úspěšně řady soutěží. Jako sólista účinkuje s předními českými orchestry, vystupuje rovněž na festivalech doma i v zahraničí. Působil pedagogicky a koncertně v Bangkoku na Mahidol University, jako koncertní mistr působil v Západočeském symfonickém orchestru Mariánské Lázně, v Plzeňské filharmonii a v Thüringer Symphoniker v Německu. Od března 2013 působí v KSO.

Jiří Štrunc vystudoval hru na housle na plzeňské konzervatoři a obor dirigování na Akademii múzických umění v Praze. Od roku 1997 je stálým dirigentem opery Divadla J. K. Tyla v Plzni. Působil pedagogicky na pražské Akademii múzických umění a Konzervatoři v Plzni. Soustavně se také věnuje symfonické hudbě. Šéfdirigentem Karlovarského symfonického orchestru byl v letech 1996–2000 a v sezoně 2010/11. Nyní je zde hlavním hostujícím dirigentem. Od roku 2004 pravidelně spolupracuje s Gunma Symphony Orchestra a Yamagata Symphonic Orchestra (Japonsko) a s řadou domácích symfonických orchestrů (Plzeňská filharmonie, Pražská komorní filharmonie, Jihočeská komorní filharmonie a další). Jako operní dirigent se představil v Národním divadle v inscenacích Rusalky, Čerta a Káči a La traviaty. Ve Státní opeře Praha se poprvé uvedl v roce 2003 při novém hudebním nastudování Madama Butterfly. V roce 2006 nastoupil do stálého angažmá. Diriguje zde opery Madam Butterfly, Rusalka, Così fan tutte, Bohéma a Trubadúr a podílel se na nastudování Sedláka kavalíra a Komediantů.

 
 

Seznam termínů

  • 2022-02-03 19:30 - 22:00